רכזות גילוי אש מצפצף

מה עושים כאשר רכזת גילוי האש מצפצפת סתם כך בלי שיש שריפה? תמשיכו לקרוא ותגלו כמה פרטים מעניינים מאוד על הטעויות שיכולות לעלות בה ועל דרך הפתרון.

מהי רכזת גילוי אש ומה תפקידה?

מערכת גילוי אש היא מערכת מורכבת מאוד שבנויה מכמה חלקים. החלק הראשון וזה שבולט בחדר עצמו, הוא גלאי העשן. יש מספר גלאי עשן בכל חדר ובכל אזור במבנה והגלאי הזה קולט את העשן שעולה מהחדר ולא משנה מה הסיבה. הגלאי מעביר את המידע לרכזת גילוי אש וכאן היא נכנסת לתמונה. הרכזת מבינה את האותות והסימנים שגלאי העשן שולח לה והיא מצליבה אותו עם עוד מידע שהיא מקבלת, בין היתר מגלאי אש ועשן אחרים או עם הרף שבגינו יש להתחיל את כל הליך הקריאה לכוחות הכיבוי והפעלת האזעקה. זה למעשה התפקיד שלה והוא החשוב ביותר במערכת גילוי האש.

גלאי עשן

מה הרכזת עושה אחרי גילוי שריפה?

אחרי שהרכזת עיבדה את כל הנתונים והבינה שיש שריפה במקום היא מתחילה שרשרת פעולות שבסופו של דבר יהיו שונות לפי סוג הרכזת. יש רכזות שיתחילו לצפצף ויתחילו את הצפצוף הזה גם בכל שאר גלאי העשן והסירנות שיש במקום, יש כאלו שיפעילו גם את אורות החירום, יש כאלוש יודיעו לרשות הכיבוי וההצלה באופן אוטומטי ואפילו ישלחו לבעלים של המקום התראה ישירות לטלפון הנייד. רכזת גילוי אש יכולה לעבוד בצורה מהירה במיוחד ולמעשה היא חייבת לעשות זאת כך כי כאשר ישנה שריפה במקום, כל שנייה קובעת.

האם רכזת גילוי האש יכולה לצפצף סתם?

יש מקרים בהם רכזת גילוי האש לא תבין נכון את הסימנים של גלאי העשן. יכול להיות שיהיה כשל במערכת אך חשוב לציין כי זה מקרה נדיר במיוחד. יש מקרים בהם אנשים מעשנים בתוך החדר בלי לכבות את גלאי העשן ואז למעשה הרכזת מבינה שפרצה שריפה במקום. זו לא טעות שלה אלא טעות אנוש ולכן חשוב לשים לב לדברים כאלו לפני כן שחלילה לא יקפצו לשווא כוחות כיבוי ולא יילחצו סתם אנשים. רכזת גילוי אש צריכה להיבדק בכל שנה לפחות וזה חלק מבדיקת תקינות מקיפה יותר שמבצעים על המערכת. אם נמצאות בעיות ברכזת גילוי האש יש לתקן אותן באופן מיידי או להחליפה.

מה עושים כאשר היא סתם מצפצפת?

אם הרכזת סתם מצפצפת כדאי לבדוק זאת מיד. אם היא סתם מצפצפת יכול להיות שהיא תעשה זאת יום אחד באמצע הלילה או כאשר לא תהיו במקום כדי לבדוק מה באמת קורה בו ואז תחילו לפקפק באמינות שלה. תמיד חשוב להזמין טכנאי מערכות גילוי אש שיבדוק אותה כדי להבין מה לא בסדר בה. יכול להיות שהרכזת כבר ישנה מאוד והיא צריכה להיות מוחלפת ברכזת אחרת אך יכול להיות שמדובר בבעיה בחלק קטן בה שאפשר לפתור די בקלות. בכל מקרה אל תתעלמו מהבעיה ובכלל אל תתעלמו מאף בעיה במערכת גילוי אש שלא אמורה לקרות.

האם זה קשור לסוג הרכזת?

יש שתי סוגי רכזות, הראשונה היא רכזת אזורית והשנייה היא רכזת כתובתית. בסופו של דבר שתי הרכזות יכולות להיות יעילות יותר ושתיהן גם יכולות לגלות בעיות. בדרך כלל מה שמשפיע באמת הוא גיל הרכזת כי עם הזמן החלקים יכולים להישחק. סוג הרכזת משפיע אמנם על המחיר ועל אופן הפעולה שלה אך אין באמת רכזת שחפה מטעויות וכנראה שגם לא תהיה כזו. עם זאת כל תחום מערכות גילוי האש ובין היתר גם הרכזות,  התקדמו מאוד בשנים האחרונות וכיום הן  מגלות הרבה פחות תקלות מבעבר.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)